- Določite realno ceno
Pri oddaji stanovanja je cena eden izmed bistvenih elementov, ki pogosto odloča o tem, kako hitro boste našli ustrezne podnajemnike. Natančno preučite različne dejavnike – lokacijo stanovanja, infrastrukturo, opremljenost, ohranjenost in velikost stanovanja, stanje stavbe, v kateri se stanovanje nahaja – in šele nato postavite primerno ceno za oddajo stanovanja. Če bo cena glede na ponujeno previsoka, boste imeli precej težav z oddajo svojega stanovanja.
- Objavite oglas na več mestih
Oddaje stanovanja se lotite premišljeno. Objavite oglas v različnih časopisih, predvsem pa na različnih spletnih straneh, saj ga lahko tam običajno oddate brezplačno. Če bo vašo ponudbo opazilo več ljudi, obstaja posledično precej večja verjetnost, da bo oddaja stanovanja uspela hitreje.
- Bodite iskreni
Potencialnim podnajemnikom ne prikrivajte dejstev glede stanovanja, ki ga oddajate. Pomembno je, da slišijo tudi pomanjkljivosti, in se na podlagi vseh zbranih informacij odločijo. Verjetno si ne želite ves čas iskati novih najemojemalcev. Odkritost je torej eden izmed najpomembnejših dejavnikov pri uspešni oddaji stanovanja.
- Brez pogodbe ne gre
Ko se odločite za oddajo stanovanja, skupaj s podnajemniki jasno zapišite njihove in svoje pravice ter dolžnosti. Na ta način je verjetnost, da bo prišlo do kasnejših nesporazumov ali celo sporov, precej manjša. Zavarujte so torej vnaprej. Oddaja stanovanja je pomemben korak tako za vas kot za vaše najemojemalce, zato morajo biti podrobnosti natančno dogovorjene.
- Dopustite podnajemnikom zasebnost
Zavedati se morate, da je stanovanje sicer res vaše, vendar pa ga oddajate v najem, za kar vam podnajemniki plačujejo določen znesek denarja. To pomeni, da ne morete vstopati v stanovanje, kadar se vam zahoče, saj bi s tem kršili osnovne pravice najemojemalcem. Poskrbite torej za korekten odnos pri oddaji stanovanja, kar bo zagotovo poskrbelo za obojestransko zadovoljstvo.