Spletno komunikacijsko orodje Twitter je že kar nekaj časa prisotno tudi v slovenskem spletnem prostoru. Nekateri nanj gledajo kot na alternativo Facebooku, nekaterim je všeč njegova enostavna in bistveno manj kompleksna uporabniška izkušnja, vendar kaj v resnici je Twitter? Kaj nudi končnemu uporabniku? Kaj prinaša v poslovnem svetu? In kakšno vlogo ima Twitter v marketinškem pogledu?
Spoznajmo orodje
Kakor večino stvari je najprej treba orodje spoznati in razumeti, da ga lahko dobro in koristno uporabimo. Poglejmo si najprej njegov najbolj uporaben element – oznaka z »lojtrco« (#). V angleščini jo imenujejo kar »hashtag« in je eden izmed bistvenih elementov Twitterja. Osnovni namen in funkcija oznake je, kot že deloma ime pove, označevanje tematik tvitov. Primer lojtrce bi zgledal takole – #followmonday –, s katero ostalim, ki uporabljajo Twitter, povemo, naj sledijo naštetim uporabnikom (@uporabnik1, @uporabnik2 …). Še en primer bi bil hashtag #ljubljana, pri čemer tvit označimo z mestom Ljubljana. Vsak uporabnik na Twitterju bo tokrat vedel, da je tvit informacija, ki je posredno ali neposredno povezana z mestom Ljubljana.
Kaj pomeni to za marketing in podjetja?
Pravilna uporaba oznak z lojtrco pomeni več povratnih informacij, ki jih želimo, kar posledično pomeni boljši in kvalitetnejši pregled popularnih tematik na Twitterju. S pravilno uporabo različnih orodij, ki so dostopna na spletu, lahko te podatke pregledujemo, analiziramo in jih v prihodnje uporabimo. Dve takšni orodji sta Hashtag.org (http://hashtag.org/) oz. Trendistic (http://trendistic.com/), ki nam v podobi grafa prikažeta popularnost nekega tvita v želenem obdobju; orodje Trendistic zahteva registracijo, če želimo poizvedovati po daljših obdobjih, 90 dni ali več. Ker so takšne informacije ključnega pomena za analizo trendov na Twitterju, so tudi velika dodana vrednost, če želimo izvedeti, ali se o našem proizvodu veliko govori in kdaj oz. v katerem obdobju. Prav tako nam veliko koristnih informacij nudi sam Twitter Search (http://search.twitter.com/), ki omogoča iskanje ažurnih informacij ali, kakor trdi sam Twitter Search slogan, See what’s happening — right now.
Kaj to pomeni za končnega uporabnika?
Večine končnih uporabnikov Twitterja statistika v tolikšni meri seveda ne zanima. Za tiste, ki pa imajo željo po prepoznavnosti, je oznaka z lojtrco dober način vključevanja v Twitter tematike. V primeru, da končnega uporabnika zanima statistika svojega Twitter računa, lahko za to uporabi spletna orodja TweetStats (http://tweetstats.com/) ali Xefer (http://xefer.com/twitter/). Obe orodji sta koristni, če želimo izvedeti količino tvitov po urah, dnevih in letih ter seveda frekvenco, kdaj najbolj objavljamo. Ponujata tudi podatke o tem, komu odgovarjamo in koga retvitamo. Seveda, če smo radovedni, lahko analiziramo tudi morebitne konkurenčne Twitter račune, dokler so javno dostopni. Tako lahko spremljamo tvitanje drugih oseb ali podjetij, kar pa prav tako koristi samemu marketingu.
Čeprav med družbenimi mediji v Sloveniji še vedno prevladuje Facebook, se tudi Twitter prebija in vedno bolj uporablja. Z nedavno prenovo Twitter platforme je dobil boljše uporabniško okolje, bojda pa bodo na Twitterju kmalu tudi oglasi, kar lahko seveda temeljito spremeni marketinški pogled na Twitter. Kakorkoli že, dejstvo ostaja, da lahko z različnimi koristnimi orodji in s pravilnim pristopom Twitter pametno izkoristimo za kvaliteten tok informacij do končnega uporabnika.