Ne samo zaradi starosti, tudi zaradi raznih bolezni, povečanih obremenitev in posledičnih poškodb lahko pride do osteoartroze, tj. degenerativne sklepne bolezni, zaradi katere sklepni hrustanec začne propadati. Če imate bolečino v sklepih opazite zmanjšano gibljivost ter otekanje in deformacijo sklepov, je zelo mogoče, da imate to bolezen.
Obstaja mnogo načinov zdravljenja, a na začetku je morda dovolj le lajšanje težav. Ena od možnosti lajšanja bolečin v sklepih je jemanje glukozamina.
Kaj pravzaprav je glukozamin?
Glukozamin je aminosladkor, ki ga najdemo v skoraj vseh telesnih tkivih, predvsem pa v ledvicah, jetrih in hrustancu. Glukozamin je sestavni del celičnih sten, ki držijo celico skupaj, hkrati pa ima pomembno vlogo pri nastajanju sklepnih površin, sklepne tekočine, kosti, vezi, kit, kože, nohtov, celo srčnih zaklopk in krvnih žil ter sluzničnih izločkov v dihalnem, prebavnem in urinarnem sistemu.
Kljub temu, da glukozamin proizvajajo tudi sintetično, pa se ga večinoma pridobiva iz hitina, ki je sestavni del skeletov lupinarjev, tj. rakov in školjk.
Ponekod se glukozamin da dobiti le na recept, v Ameriki se ga lahko kupi celo v samopostrežnih trgovinah, pri nas pa spada med zdravila brez recepta.
Terapevtska uporabnost glukozamina
Najpogosteje se glukozamin jemlje v sklopu dopolnilne terapije pri osteoartrozi, saj pomaga pri ustvarjanju viskozne plasti, ki ščiti in podmazuje sklepni hrustanec ter preprečuje nadaljnje propadanje slednjega. Pomaga tudi pri žilnih boleznih ter diabetesu.
Dozira se ga preko injekcij, mazil, najpogosteje pa oralno preko tablet, kapsul, praška ali tekočine.
Stranski učinki glukozamina
Pri veliki večini ljudi glukozamin nima stranskih učinkov. Uživajo ga lahko celo ljudje, ki so alergični na lupinarje. Odsvetujejo ga ljudem z motnjami pri strjevanju krvi, nekaterim diabetikom ter nosečnicam in doječim materam.
Redko kdo je zdrav kot dren. Tisti z bolečinami v sklepih imajo vsaj srečo, da imajo na voljo glukozamin.