Mediji so danes polni ponudb in načinov hitrega in enostavnega hujšanja z dietami hitrega hujšanja. Večina ljudi nasede sladkim obljubam o hitro kopnečih odvečnih kilogramih, a če se katera taka dieta že izkaže za učinkovito, je običajno ta učinek kratkotrajen. Kakšen odvečen kilogram z dietami hitrega hujšanja že izgubite, vendar pa sčasoma izgubljene kilograme pridobite nazaj, kakšnega pa morda celo dodate. Zdravniki takim dietam pravijo celo »jo-jo« diete, saj hitro izgubljene kilograme tudi hitro dobite nazaj.
Pa so diete hitrega hujšanja sploh učinkovite? Še več, so sploh zdrave in varne? Pred vsako tako diete se je obvezno posvetovati s svojim osebnim zdravnikom. Diete hitrega hujšanja so namreč v veliki večini primerov izredno restriktivne, med njihovim trajanjem pa v telo običajno ne vnesemo vseh potrebnih snovi in prehrambenih skupin. Cilj večine diet hitrega hujšanje je ta, da telo izžamemo vode, kar sicer res povzroči željen padec teže, a ob tem tudi ogroža zdravje. Dehidracija je namreč izredno nevarna, poleg tega pa je celo eden izmed osnovnih vzrokov za debelost, torej lahko s tako dieto dosežete celo nasproten učinek od želenega. Tudi diete, ki obljubljajo pospešen metabolizem so lahko dvorezen meč. V mejah normale je to že sprejemljivo, če pa dieta z raznimi izvlečki za hitrejšo prebavo obljublja izgubo kilograma do dveh na dan pa je to že znak za pazljivost.
Dietam hitrega hujšanja zato ni pametno nasedati, saj lahko naredite več škode kot koristi. Raje spremenite način prehranjevanja, uživajte več zdrave hrane, pišite dnevnik hujšanja, predvsem pa se veliko gibajte, še posebej pa se posvetite aerobnima vadbam kot so tek, kolesarjenje, plavanje, aerobika in podobno.