Hipotekarni krediti so lahko zelo neprijetna reč, če se najema, oziroma že samo priprave na najem kredita ne lotimo na pravi način. V večini primerov gre za visoke zneske in za precej dolge dobe odplačevanja, kar že samo po sebi pomeni določeno obremenitev za posameznika, oziroma družino in njihov proračun. Kako velika bo ta obremenitev je odvisno od tega, kako dobro ste se pogajali ob najemanju hipotekarnih kreditov. Na pogajanja se resnično dobro pripravite, saj je predvsem od vas in vaše sposobnosti dogovora odvisna višina kredita. Zakaj bi za svoje hipotekarne kredite plačevali več kot je nujno potrebno?
Predpogoj za najem hipotekarnega kredita je, da ste lastnik ali solastnik nepremičnine, saj je ta vrsta kredita vezana na nepremičnino, tudi njegova višina je odvisna od vrednosti same nepremičnine. Pot do hipotekarnih kreditov je lahko dolga in zapletena, začne pa se seveda z informativnim razgovorom na banki. Običajno se nadaljuje s tem, da banka v sodelovanju s svojim sodnim cenilcev oceni vrednost nepremičnine in v skladu s tem izračuna višino hipotekarnih kreditov, ki jo bodo odobrili. Seveda je višina hipotekarnih kreditov, ki jih odobri banka odvisna tudi od višine vaših prejemkov, zaposlitve za določen ali nedoločen čas in še od mnogo drugi dejavnikov.
Hipotekarni krediti so danes za večino ljudi praktično tudi edini način za pridobitev oziroma nakup svoje lastne nepremičnine. Pri običajnih hipotekarnih kreditih se hipoteka postavi na kupljeno nepremičnino, znesek celotnega kredita pa se manjša v skladu z mesečnimi obroki. Hipotekarni krediti se najemajo tudi takrat, ko se ljudje odločajo za gradnjo, adaptacijo ali izdatke, ki predstavljajo večjo finančno obremenitev. Vsekakor pa je potrebno pazljivo plačevati obroke hipotekarnih kreditov, saj ima v nasprotnem primeru banka pravico do izvršbe nepremičnine.